1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. W dniu dzisiejszym przypada 18. rocznica śmierci Św. Jana Pawła II. Nasze trwanie na adoracji Najświętszego Sakramentu ofiarujemy w intencjach modlitewnych wskazanych nam przez Ks. Bp. Jerzego Mazura. Godz. 21.37 niech będzie czasem spotkania na modlitwę w naszych rodzinach.

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta – Msza Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 19.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

5. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele – o godz. 19.00, wcześniej, o godz. 15.00 – droga krzyżowa. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Przypominam, że od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Bożego Miłosierdzia!

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, więc nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów – o godz. 12.00, 13.00, 14.00 i 15.00 (po Koronce do BM).

7. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału.

Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00.

8. W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte – o godz. 6.00 10.00 i 12.00.

9. Kto chciałby jeszcze złożyć swoją ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego, może to uczynić poprzez wrzucenie ofiarowanej kwoty do skarbony przy filarze pod chórem lub wpłacając na konto parafialne. Dobrze byłoby, aby każdy, chociaż w symboliczny sposób, miał swój udział w wystroju kościoła i Grobu Pańskiego. Bóg zapłać za ofiary do tej pory złożone na ten cel.

10. Nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych – w środę o godz. 19.00.

11. Życzę wszystkim pięknego przeżycia Triduum i prawdziwego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem.

Program nabożeństw i adoracji

w TRIDUUM PASCHALNYM

Wielki Czwartek

18.30 – Różaniec członków wspólnot modlitewnych w intencji kapłanów i nowych powołań

19.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej

Wielki Piątek

10.00 – Przygotowanie dekoracji Grobu Pańskiego

13.30 – Rozpoczęcie adoracji i adoracja indywidualna

14.00 – Adoracja dzieci z SP w Kroszewie

14.30 – Adoracja dzieci z SP w Tajnie Starym

15.00DROGA KRZYŻOWA i Koronka do Bożego Miłosierdzia – adoracja młodzieży

16. 00 – Adoracja mieszkańców z Orzechówki, Karczewa i Woźnewsi

16.30 – Adoracja KŻR i mieszkańców z Tajna Starego, Tajenka i Nowin Starych

17.00 – Adoracja KŻR i mieszkańców z Dreństwa, Bułkowizny i Kroszewa

17.30 – Adoracja mieszkańców z Pruski, Wólki Karwowskiej i Tajna Podjeziornego

18.00 – Gorzkie żale i adoracja indywidualna

19.00 – Liturgia Męki Pańskiej

20.30 – Adoracja indywidualna (dopóki będą chętni)

Wielka Sobota

11.30 – Rozpoczęcie adoracji

POŚWIĘCENIE POKARMÓW: 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 (po koronce do BM)

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15. 30 – Przerwa do godziny 18.00

18.00 – Adoracja indywidualna

19.00 – Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

6.00 – Procesja Rezurekcyjna i Msza św.

10.00 – Msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

12.00 – Msza św. uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego

Poniedziałek wielkanocny

Msze św. o godz. 8.00, 10.00 i 12.00.

Kochani, znajdźmy czas aby przyjść na adorację zarówno w piątek, jak i w sobotę!!!

Ks. Proboszcz