1. Powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie. We Mszy św. niedzielnej powinna uczestniczyć każda nasza rodzina. Pomocą w zrozumieniu Kościoła i naszej wiary może być broszura Rodzina zjednoczona na modlitwie – 2023. Pozwólmy Panu Jezusowi poprzez codzienną modlitwę i niedzielną Eucharystię przemieniać nasze życie, a wówczas codzienność wypełni się dobrem.
2. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty, do abstynencji za grzechy pijaństwa popełnione w rodzinach i narodzie. Na ołtarzu Jezusa Miłosiernego jest wyłożona Księga trzeźwości.
3. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze św. tego dnia w naszym kościele: o godz. 10.00 i 16.00.
Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
4. W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.
5. Od Środy Popielcowej do I niedzieli Wielkiego Postu włącznie będą trwać Kwartalne Dni Modlitw o Ducha Pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).
6. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach drogi krzyżowej, które w naszym kościele będziemy odprawiali w piątki: o godz. 15.30 – dla dzieci i młodzieży, a o godz. 19.00 – dla dorosłych i młodzieży dojeżdżającej do szkół. Gorzkie żale z wystawieniem Najświętszego Sakramentu będą śpiewane w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00.
7. U ministrantów można nabyć prasę katolicką, a w zakrystii są do odebrania listy do poszczególnych miejscowości, aby kontynuować zbiórkę funduszy na chodnik na cmentarzu w Wólce Karwowskiej. Jak poprzednio, prosimy, by rodziny wielopokoleniowe mieszkające razem oraz te, które mogą, składały wyższe ofiary.
8. Już dziś zapraszam prawdziwych mężczyzn i ojców na spotkanie z Ks. Markiem Bednarskim na temat Bractwa Św. Józefa, które odbędzie się w Rajgrodzie 2 marca br. o godz. 18.00 w Domu Katolickim Barka (przy głównej szosie, za barem Ariso).
9. Wszystkim życzę pięknej niedzieli i radosnych ostatnich dni karnawału. W środę spotkajmy się wszyscy w kościele, aby świadomie i pobożnie rozpocząć Wielki Post.